סוגי רשתות חברתיות

פועלות כיום בעולם כמה מאות רשתות חברתיות, חלקן איזוטריות (הידעת שיש רשת לחובבי תפירה וריקמה?) בעוד שחלקן מחזיקות יותר חברים מאשר מדינה בינונית ומסוגלות לחולל מהפכות.  במאמר זה נתמקד רק ברשתות שרלוונטיות לעצמאי הקטן בישראל, ולאלו שעשויות להיות רלוונטיות עבורות בעתיד הנראה לעין:

פייסבוק: הגורילה של ה-3 טון

את פייסבוק אין צורך להציג.  זו המפלצת שהפכה את עולם האינטרנט, את עולם השיווק וגם את עולם הפוליטיקה.  אבל עדיין צריך ללמוד איך לנצל את הכוח של פייסבוק, וזה דווקא יותר מסובך ממה שחושבים.

 • מי נמצא שם?  600 מיליון משתמשים, מתוכם 3.5 מיליון ישראלים (בערך חצי מהאוכלוסיה, ורוב מוחלט מהיהודים הלא-חרדים). סביר להניח שגם הלקוחות הקיימים והפוטנציאלים שלכם, בטוח שהמתחרים שלכם. פייסבוק חולשת על גילאים, גזעים ומיקומים והינה הרשת החברתית הגדולה בעולם.
 • מה עושים שם?   באמצעות פייסבוק קל לאנשים לשתף בחוויות שלהם באמצעות פרסומים קצרים, תמונות, קטעי וידיאו וע"י "לייק" ושיתוף של תכנים שהם מגלים באינטרנט.
 • למה זה רלוונטי לך?   לו רק בגלל היקף השימוש ברשת. כלומר, גם כיום כולם מצפים ממך להיות שם ולכן לא להיות שם הוא סוג של אמירה שמחייבת הסבר - קצת כמו להיות עסק שאין לו עמוד אינטרנט. יתרה מכך, אנשים לא רק מתקשרים עם חברים ברשת, הם גם מתקשרים עם עסקים וארגונים ומשתפים מידע בנוגע לחדשות מבצעים ותכנים אחרים של אותם עסקים וארגונים.

קפה דה-מארקר: הרבה עסקים וקצת פלירטוטים

רשת השייכת לעיתון דה-מארקר מקבוצת 'הארץ', ומהווה כיום את הרשת הישראלית העיקרית למבוגרים.

 • מי שם: ונועדה לאפשר לקוראים הנחשבים של העיתון להביע את עצמם ולהכיר אחד את השני. בהתאם מדובר בקהל יחסית מבוגר (30-40) ומשכיל, ולכן גם יחסית מבוסס.
 • מה עושים שם: כותבים, מנסים לייצר רושם מקצועי בעזרת מאמרים בתחום המקצועי.  בניגוד לפייסבוק כאן הדגש הוא על פרסומים ארוכים יחסית כמו בלוג ולא כמו שורת סטטוס, ולכן יש יותר מקום לדיון מעמיק.  בעבר שימשה הרשת כזירת היכרויות, אבל זה כבר פחות המצב כיום.
 • למה זה רלוונטי לך: בגלל ששם יש אנשים מובילי דעה שגם לרובם כבר יש כסף או לפחות שליטה בתקציבים. בנוסף, בגלל שהרשת פתוחה לגמרי לגוגל הפרסום בקפה דה-מארקר הוא קידום אתרים מצויין.

יוטיוב: תתפלאו, אבל זו גם רשת חברתית

יו טיוב היא לא רק אתר שיתוף סרטים אלא גם רשת חברתית.  אמנם לא רשת מהסוג שבה אנשים מתקשרים ישירות אחד עם השני, אלא יותר רשת שבה כל אחד מפרסם עצמו לכל העולם, והעולם מגיב בפורום פתוח, אבל זו עדיין רשת והכללים לפרסום והתנהלות חברתית חלים בה.

 • מי שם: צופים: כולם, יותר ממיליארד צופים בחודש, כולל כמה מיליוני ישראלים (אין סטטיסטקה ברורה).  מפרסמים: אנשים עם צורך דחוף להביע את עצמם ויכולות טכנולוגיות טובה פלוס.
 • מה עושים שם: הצופים יושבים אחרונית, מסתכלים על ילדים רבים, על זמרים שרים, ועל הדרכות מקצועיות או מוצרים חדשים. לפעמים הם גם מגיבים או לוחצים על לינקים.  המפרסמים עובדים קשה בהרבה על צילום, עריכה, העלאה, קידום ומריבות עם יוצרים אחרים בנושא זכויות יוצרים ומי מדרוג יותר גבוה.
 • למה זה רלוונטי לך: בגלל שתמונה שווה אלף מילים, ווידאו שווה אלף תמונות.  סרטון וידאו, אפילו באיכות נמוכה מאפשר להעביר סוגי מידע שאין דרך אחרת להעביר, והוא גם מקרין סוג של אמינות, מין הוכחה שאתה באמת קיים.  עבור אלו שמצליחים לייצר סירטונים שווים שאנשים שולחים לחברים שלהם יו טיוב הופך אוטומטית לפצצת פרסום שאין לה מתחרים.

הרשתות שפחות חשובות לך

אלו רשתות נוספות שעשויות להיות חזקות ומשמעותיות בעתיד, אבל כרגע הן משחקות תפקיד משני בלבד

טוויטר: מדברים עליהם, אבל לא נמצאים שם

רשת המשמשת לעסקים קטנים לצורך תקשורת ישירה עם לקוחותיהם.

 • מי שם? טוויטר מדורגת כאחד מבין עשרת האתרים הכי פופולארים באינטרנט ומאפשרת לאנשים לחלוק ולצרוך אינפורמציה.
 • מה עושים שם? משתמשי טוויטר מפרסמים חדשות, מאמרים, מבצעים והכל ב-140 תווים. כאשר עוקבים אחר מישהו בטוויטר ניתן לראות את כל הפרסומים שלו ולשתף את אותם הפרסומים עם האנשים שעוקבים אחריכם.
 • למה זה רלוונטי לך? האמת שבארץ משתמשים בטוויטר רק כ-3% מהאוכלוסייה ולכן זוהי רשת שפחות רלוונטית לעסקים ישראלים.

לינקדאין: לחיפוש עבודה ו/או עובדים

לינקדאין הינה הרשת המקצועית הגדולה בעולם. חברים בה מעל 100 מיליון אנשים ו- 200 ארצות. הדגש כאן הוא על ביזנס, ובהתאם אין כאן תמונות של בחורות בביקיני או הזמנות למסיבות.

 • מי נמצא שם? זוהי הרשת בעלת השימוש הנרחב ביותר בהקשר קשרים עסקיים. אנשים בונים שם פרופילים עסקיים (ולא פרופילים אישיים).
 • מה עושים שם? יוצרים קשרים עסקיים בהתבסס על תחומי עניין וניסיון. אנשים רבים משתתפים בשיחות קבוצתיות ועונים על שאלות בתחום התמחותם. בנוסף אנשים מתעדכנים שם במידע עדכני בנוגע לתעשייה שלהם.
 • למה זה רלוונטי לך? בחו"ל זו דרך נהדרת ליצור קשרים עסקיים אשר יכולים לספק לכם רעיונות ועצות כיצד לנהל את העסק שלכם ולהפיץ את הבשורה על הערך שאתם מקנים ללקוחות שלכם. בארץ לא נוצרה דינמיקה של כתיבת המלצות והתייעצות עם מומחים בלינקד-אין, ולכן זו הפכה רשת לחיפוש עבודה בלבד.  אז אם אתם לא מחפשים עבודה או מחפשים עובדים, כדאי שיהיה לכם פרופיל שם, וגם לא יזיק שיהיו הרבה חברים, אבל אל תצפו ליותר מזה.

פורסקוור: רשת מבוסס מיקום למשתמשים מבוססי אייפון

רשת חברתית מבוססת מיקום שמאפשרת לאנשים לעשות "צק אין" במקומות בהם הם מבקרים ולחלוק את האינפורמציה עם חבריהם.

 • מי שם? תל אביבים עם סמארטפונים וקשרים במקומות הנכונים שיודעים להפיק את המקסימום ממבצעים ומסיבות.
 • מה עושים שם?  מודיעים לעולם איפה נמצאים ומקבלים בתמורה הטבות ומבצעים. 
 • למה זה רלוונטי לך?  בגלל שאם יש לך עסק שמגיעים אליו לקוחות, למשל בית קפה, חנות או חדר כושר, אז זו דרך לגרום ללקוחות שלך לחזור אליך וגם לספר לעולם שהם היו אצלך.  הבעיה היא שיש מעט מאד כאלה. אולי בעתיד.

הירשם עכשיו לקורס שיווק וקידום עסקים ברשתות חברתיות

למידע נוסף והרשמה